Лиманський заклад загальної середньої освіти Ренійської міської ради
 
Лиманський заклад загальної середньої освіти Ренійської міської ради

Правила безпеки та поведінки

 

ІНСТРУКТИВНО-МЕТОДИЧНІ МАТЕРІАЛИ

щодо порядку підготовки закладу освіти до нового навчального року та опалювального сезону з питань цивільного захисту, охорони праці та безпеки життєдіяльності

 

 

АЛГОРИТМ ДІЙ
МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ
ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ,
ОРГАНІВ УПРАВЛІННЯ ОСВІТОЮ,
КЕРІВНИКІВ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ

 

 

 

ПАМ’ЯТКА УЧНЯМ, БАТЬКАМ ТА ВЧИТЕЛЯМ

Пожежа була і є найнебезпечнішим стихійним лихом. Внаслідок пожеж гине та страждає значна кількість людей. Хотілося б звернути вашу увагу на банальні, але водночас необхідні знання правил пожежної безпеки. Бо, як відомо, найкращий спосіб захиститися від пожежі – не спричинити її.

Як діяти учням та вчителям у разі пожежі в закладі освіти?

  1. Негайно повідомити про пожежу в пожежну охорону, зачинити двері у класі, де горить. Якщо побачите охоплене вогнем приміщення, не намагайтеся увійти в нього.
  2. Повідомити про пожежу дирекцію закладк, вжити належних заходів щодо евакуації дітей та людей із приміщення.
  3. Почувши сигнал тривоги, учні стають біля парт і за вказівкою вчителя залишають по одному клас, останнім іде вчитель із класним журналом. Належить зачинити двері класної кімнати й усі інші двері на шляху евакуації. Усі, кого не було в закладі під час сигналу тривоги, повинні негайно йти до місця збору й приєднатися до свого класу чи групи.
  4. Місце збору повинне бути під навісом чи в іншому приміщенні
  5. Нікому не можна повертатися в приміщення
  6. Серед евакуйованих, що зібралися на пункті, проводять перекличку (за класним журналом). Директор закеладу після сигналу тривоги йде до збірного пункту і там приймає рапорти від усіх підрозділів
  7. Для дітей із обмеженими можливостями та неврівноваженою психікою повинні бути заздалегідь передбачені спеціальні заходи з евакуації.
  8. Вже до прибуття пожежної охорони слід знати, де саме, у якому приміщенні пожежа і чи всіх евакуювали. Повинен бути план евакуації із закладу. Начальника прибулого пожежного підрозділу зустрічають, маючи повну інформацію.

Як поводитись під час пожежі в навчальному закладі, коли поруч з учнем нема дорослої людини?

Пожежа у твоєму класі, в приміщенні, в якому ти перебуваєш:

  • якщо можеш вийти з класу через двері, рятуйся сам і допоможи іншим;
  • якщо вихід перекрито вогнем, але поряд є зовнішня пожежна драбина, використовуй її;
  • під час пожежі не можна ховатися в глухі кути, під парти, шафи, у коморі тощо;
  • захищай органи дихання і затули щілини під дверима (краще вологими ганчірками);
  • подавай сигнали рятувальникам.

Пожежа в коридорі:

  • перш ніж визирнути в коридор, торкнися тильним боком долоні ручки вхідних дверей. Якщо вона гаряча, не відчиняй – там пожежа;
  • ручка холодна – визирни в коридор. Коли там вогонь або багато диму, зачини двері;
  • якщо диму небагато і він іде з низу, це означає, що пожежа – на нижніх поверхах. Не спускайся вниз, зайди в клас, зачини двері, чекай на допомогу рятувальників;
  • якщо неможливо залишити приміщення, а в тебе є мобільний зв’язок, зателефонуй за номером «101», щоб повідомити про себе. Стояти слід у приміщенні з виходом до вікна;
  • якщо пожежа сталася вище поверхом, спускайся вниз сходами, захистивши органи дихання.

Профілактика пожежі в шлолі

У перший день навчальної чверті проводять інструктаж з усіма дітьми і персоналом щодо процедури евакуації на випадок пожежі. Його повторюють раз на чверть чи півріччя, про що роблять відповідний запис у класному журналі.

У приміщеннях та на території закладу освіти заборонено курити і розкидати запалені сірники, застосовувати в приміщеннях відкритий вогонь. Не дозволено розпалювати вогнища, спалювати сміття, відходи, пакувальні матеріали.

Використовувати пожежний інвентар та інструменти можна тільки за призначенням.

Не користуватися у приміщеннях електрокип’ятильниками, електрочайниками (крім спеціально відведених і обладнаних для цього місць), не залишати без нагляду ввімкнені в електромережу кондиціонери, комп’ютери, радіоприймачі тощо.

Черговим учням після закінчення уроків належить зачинити вікна, вимкнути освітлення, електроживлення приладів та обладнання (за винятком чергового освітлення та електрообладнання, яке, за вимогами технології, повинно працювати цілодобово).

Слід оглянути приміщення, переконатися, що немає порушень, які можуть призвести до пожежі, й тільки після цього замкнути двері. У разі виявлення порушень доповісти черговому вчителеві, класному керівнику, керівнику навчального закладу або працівникові, який його заміщує.

Кожен учасник освітнього процесу, який виявив пожежу або її ознаки, зобов’язаний: негайно повідомити про це за телефоном «101» у пожежну частину (слід чітко назвати адресу об’єкта, місце виникнення пожежі, що саме горить, а також своє прізвище); задіяти систему оповіщення людей про пожежу й під керівництвом дорослих розпочати евакуацію із будівлі в безпечне місце відповідно до плану евакуації.

 

 

 

Правила поведінки громадян на залізничному транспорті

 

 

 

Основні правила безпечної поведінки на дорозі

/Files/images/PM915image001.jpg

1. Ніколи не вибігайте на дорогу перед автомобілем, що наближається, - водій не зможе зупинити машину відразу.

2. Проїжджу частину переходити тільки у встановлених місцях по пішохідних переходах, переконавшись у тому, що транспорт, який наближається ліворуч і праворуч, пропускає вас.

3. Машини, що стоять поблизу тротуару, закривають вам огляд дороги. Тому спочатку потрібно виглянути з-за машини, що стоїть, оцінити обстановку і, переконавшись у безпеці, переходити

4. Вийшовши з автобуса чи тролейбуса, не бігайте з-за нього на дорогу. Зачекайте, поки він від'їде, і тільки потім, переконавшись у відсутності машин, переходьте дорогу.

5. При виході з трамвая пройдіть на тротуар, дійдіть до найближчого пішохідного переходу і перейдіть проїжджу частину.

6. Не вибігайте на дорогу поза зоною пішохідного переходу, в цьому місці водій не очікує пішоходів і не зможе миттєво зупинити автомобіль.

7. Не можна виїжджати на проїжджу частину на скейтах і ролікових ковзанах

8. Небезпечно грати в м'яч і інші ігри поряд з проїжджою частиною, краще це робити у дворі або на дитячому майданчику.

 

ПАМ'ЯТАЙТЕ! Тільки суворе дотримання Правил дорожнього руху захищає всіх нас, водіїв і пішоходів, від небезпеки на дорозі. Правила дорожнього руху - це Закон і його необхідно дотримуватися!

 

 

 

Основні правила поведінки у громадських місцях для дітей

   Кожен з нас неодноразово був свідком неналежної поведінки дитини на вулиці, в магазині або на зупинці транспорту. Маленькі діти найчастіше влаштовують істерики щодо своїх бажань, підлітки – шумлять, псують майно, смітять, а то і курять, лихословлять. Дитина повинна знати правила поведінки громадських місцях.

      Навіть, якщо дітям про них і відомо – а в дитячому саду і в школі про це говорять обов’язково, часто вони не розуміють простих речей:

  • культурні навички – це основа життя в суспільстві;
  • вихованій людині простіше налагодити відносини з іншими людьми;
  •  за порушення правил поведінки в громадських місцях можуть покарати їх батьків, а для підлітків з 14-ти років настає особиста відповідальність.
     

Починати навчання правилам поведінки потрібно з перших років

      Навчання основам правильної поведінки в суспільстві треба починати першого року життя – і це одне з основних завдань батьків, Навичкам, як себе вести поряд з чужими людьми, в таких громадських місцях, як магазин, театр, музей, транспорт і навіть дитячий майданчик, треба навчати малюка так само, як і чистити зуби або зав’язувати шнурки.

 

ПЕРЕЛІК ПРАВИЛ ПОВЕДІНКИ ДІТЕЙ ПОЗА ДОМІВКОЮ

 

Існують офіційні правила поведінки дітей – їх перелік можна знайти в дитячих і навчальних закладах. Вимоги до поведінки підлітків, звичайно, набагато складніші, ніж для малюків, але основні, загальні для всіх, наведені в списку:

  • На вулиці і в громадських місцях розмовляти без крику, не шуміти, не заважати іншим людям.
  • Виявляти ввічливість до дорослих людей, допомагати маленьким. Бути уважними до людей з обмеженими можливостями.
  • Дотримуватися чистоти в громадських місцях – не смітити,  не плюватися, берегти зелені насадження.
  • Берегти суспільне і чуже майно.
  • Не робити негідних вчинків і оберігати від них друзів. Це означає: не ображати  інших, не брати чужі речі, не знущатися над тваринами і ін.
  • Без супроводу дорослих діти до 16 років не можуть перебувати на вулиці після 21 години вечора

Ці основні вимоги включають і цілий ряд заборон для школярів і підлітків:

  • Брати участь в будь-яких акціях, які порушують порядок в громадських місцях.
  • Розпивати спиртні напої, палити, лихословити, грати в карти в громадських місцях.
  • Займатися торгівлею і перепродажем.
  • Не можна забиратися в підвали, на дахи, на залізничні вагони.
  • Їздити на підніжках громадського транспорту.
  • Самостійно купатися без супроводу дорослих.
  • Хуліганити, кидаючи каміння в проїжджаючий транспорт, накладати різні предмети на рейки.

Дітям до 16 років заборонено виїжджати на скутері на дорогу

Для підлітків існує також заборона їздити на   велосипеді до 14 років, а на мопеді чи скутері – до віку 16 років.

 

ЧОМУ БАТЬКИ ПОВИННІ НАВЧИТИ СВОЮ ДИТИНУ

 

Існує також цілий ряд неформальних вимог, з якими батьки повинні ознайомити свою дитину буквально в перший вихід в будь-яке суспільне місце.

Наприклад, при відвідуванні зоопарку треба малюкові пояснити, що не можна лізти до клітин тварин, кидати що-небудь в них, дражнити і шуміти, щоб не налякати і не заважати іншим людям.

Перед відвідуванням театру треба пояснити дітям, як потрібно поводитися.

Також дитину треба навчити, як треба поводитися в театрі, в кіно і пояснити, чому правила поведінки в цих громадських місцях відрізняються. Діти повинні розуміти, чому вихована людина не повинен голосно розмовляти в цих закладах, шарудіти фантиками, вставати під час представлення або фільму. Дітей цікавить, чому в театрі не можна їсти і пити під час вистави, а в кіно можна купити попкорн і взяти напій. У музеях і на виставках не можна чіпати експонати, треба слухати екскурсовода і не заважати іншим відвідувачам.

Діти повинні поступатися місцем людям похилого віку

Правила поведінки в громадському транспорті включають кілька аспектів. По-перше, це елементарна ввічливість. Дитину треба навчити, що прийнято пропускати вперед при вході жінок і літніх людей, поступатися їм місце, не можна розштовхувати пасажирів ліктями. По-друге, вихована людина обов’язково оплачує проїзд. Третє вимога – смітити в салоні, не забруднювати його написами. У транспорті не треба голосно сміятися, розмовляти, вмикати музику, будь-яким способом відволікати водія від дороги.

Навчіть малюка користуватися носовичком і серветками

Інші вимоги до поведінки в суспільстві включають такі моменти:

  • При кашлі та чханні прийнято прикривати рот.
  • Користуватися носовою хусткою при нежиті.
  • Чи не виходити на вулицю недбало одягненим і незачесаним.
  • Акуратно і тихо їсти в закладах громадського харчування, користуватися серветками.
  • Не можна публічно відгукуватися грубо або погано про інших людей або події, що відбуваються.

 

НАВЧАННЯ ВВІЧЛИВОСТІ

 

Це один з важливих етапів розвитку культури поведінки і починати навчання треба з перших слів малюка. Найкраще це робити не повчаннями, що, якщо хочеш щось попросити, то треба сказати слово «будь ласка», а показувати це щодня на своєму прикладі.

Коли батьки просять дитину і при цьому самі говорять слова ввічливості, то малюком це буде сприйматися як норма і спеціально вчити його не буде необхідності.

Основні слова, які повинен знати виховані дітки, такі:

  • Дякуємо;
  • дякую;
  • будь ласка;
  • прошу;
  • вибачте;
  • здрастуйте і до побачення;
  • На добраніч;
  • доброго ранку;
  • дозвольте;
  • Будьте ласкаві;
  • Будьте здорові;
  • смачного;
  • приємно познайомитися;
  • можна вам допомогти;
  • мені дуже шкода;
  • пригощайтесь і інші.

Не можна кричати на вулиці і в громадських місцях

Також, правила поведінки в суспільстві вимагають дотримання таких норм:

  • стукати перед тим, як відкривати двері;
  • НЕ шепотітися при інших людях, не говорити на незрозумілій їм мовою;
  • не перебивати, коли хтось говорить;
  • не обертатися спиною, коли до тебе звертаються.

 

 

ОСОБИСТИЙ ПРИКЛАД

 

          Одних виховних розмов і пояснень для того, щоб дітей і підлітків навчити правилам поведінки серед людей, буде недостатньо. Бачачи, що батько плюється на вулиці під ноги, або мама голосно і некрасиво лається в магазині – дитина  буде вести себе так само, копіювати поведінку дорослих.

Особистий приклад – найкращий спосіб навчання

Тому починати виховання дитини треба з себе.

         Великий вплив на дітей, особливо підлітків, мають однолітки, компанія, в якій вони проводять вільний час. Якщо Ви вважаєте, що дитина потрапила в невідповідну компанію, лайкою не обійтися. Найбільш ефективним методом,як відвернути підлітків від небажаних друзів – показати їм збоку, як негарно і непрезентабельно вони виглядають в суспільстві, пояснити, чому вони знаходять засудження у інших людей, і який це матиме вплив на  їх подальше життя.

З дитячих років дитині треба пояснювати, що таке добре, що таке погано. Для цього грайте з ним в рольові ігри, опрацьовує різні сценки, показуйте на прикладах, як неприємно перебувати поруч з невихованою людиною. Також, пояснюйте це, переглядаючи мультфільми і фільми. І пам’ятайте – вчити завжди легше, ніж перевчати.